Anadolu Tumbeti

Anadolu Tumbeti, her yemek severin bildiği ve sevdiği bir lezzet. “Tumbet” sözcüğü, Fas’taki ‘tombet’ sözcüğünden dilimize intikal etmiştir. Tumbetin oluşturulma tarzı oldukça basittir; patlıcan, biber, domates, soğan ve patates, hepsi küp şeklinde doğranmış olarak, tencerede fazla yağ olmadan hafifçe pişirilir.

Patlıcan, Tumbetin en önemli sebzelerinden biridir. Yemeklerde patlıcan, diyete daha zindelik getirmek amacıyla kullanılmaktadır. Patlıcanın sağlık açısından oldukça yararlı olduğu da bilinmektedir. Çünkü patlıcan, az yağ alınarak, oldukça nötr bir tadı vardır.

Biber, mevsimine göre değişen bir çeşidi vardır. Biber, çiftçilerin genellikle Anadolu’da yetiştirdikleri bir bitkidir. Tumbet için en çok tercih edilen biber, yeşil biberdir. Yeşil biber, antioksidan ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yeşil biberin yanı sıra, Tumbet için domates kullanılmaktadır. Domates, mineral ve vitamin açısından çok zengindir.

Soğan ve patates de, Tumbetin ortak malzemelerindendir. Soğan, vücudun direncini artırmak ve mide hastalıklarına karşı savunmak için tavsiye edilen bir besindir. Patates, A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra, lif, demir ve potasyum açısından da oldukça zengindir.

Tumbet, doğal ve sağlıklı bir lezzet olarak herkesin beğeneceği bir yemek olduğundan, sebze, ekmek ve peynir gibi proteinli gıdalarla da servis edilebilir. Servislere katılan peynir, Tumbetin tadını destekleyecektir ve aynı zamanda besin değerini arttıracaktır.

Yazının sonunda ise, Anadolu Tumbeti yemeği yapan kişilerin güzel bir kahvaltıya katılmadan evvel hafif eritilmiş zeytinyağı ile karıştırarak tencereye eklediğini dehi hatırlamak gerekir. Siz de, Anadolu mutfağının bu güzel lezzetini evinizde denemek istiyorsanız, şimdi hemen bir tencere dolusu tarifleri uygulayarak kendi Anadolu Tumbetinizi yapabilirsiniz.

Yorum yapın