Artemis Kızı

Artemis, Yunan mitolojisinde Kızıl Deniz’in tanrıçasıdır. Ünlü bir avcı olan ve Cüce Aeson’un kız kardeşi olan Artemis, genellikle cariye olarak çizilir. Genellikle okları ve geyik avının özverili tutkunu olarak anılır.

Bölgesel tanrıça olmasına rağmen, Artemis Mısır’dan Macaristan’a, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar büyük bir dünya çapında yaygındır. Eski Tur Türk kültürlerinde, Artemis Kuzey Anadolu’da ve Kazakistan’da aynı zamanda Orta Asya’da bulunur. Diğer alanlarda da takip edilen Artemis, Kuzey İskandinavya’da Frigg adıyla, Roma’da Diana, Slav kültürlerinde Lesna ve Breton’da Artio adıyla anıldı.

Görünüş olarak, Artemis genellikle iki yıl kadar kızımsı bir giyim tarzı içinde görünür. Bu, çoğunlukla taştan ve ahşaptan mücevherleri içeren tahta bir kuşak, yeşil bir pırlanta, kaya taşı kolyeleri ve avcıların kullandığı çeşitli araçlara benzer. Avının doğal güzelliğini simgelemek için giydiği, sırma çelik, yün gibi sentetik dokuma ve özel dokuma iplikler ile yapılmış kırlentler arasındadır.

Artemis, mitolojide pek çok şeye de tanıklık etmiştir ve kadınlık onurunu savunmakla da öne çıkmıştır. Kadınlar arasındaki duyarsızlığa karşı çıkar ve seksist yaklaşımlara karşı cesurca savaşır. Sürekli erkek egemenliğine karşı bir sembol olarak, onurlu bir savaşçı olarak görülebilir.

Yorum yapın