Artemis Tapınaklar

Artemis Tapınakları, her zaman çok saygı duyulmuş ve kendisini adadığı şehrin en önemli simgelerinden biri olmuştur. Artemis Tapınakları, Antik Yunanistan’ın çeşitli parçalarında bulunur, ancak tarihçilerin kesin olarak söylediği gibi Ephesus’ta, modern Efes’te bulunmaktadır. Herhangi bir köyde veya şehirde Artemis Tapınağı olması çok olası değildir, bu nedenle Artemis Tapınakları ünlüdür.

Tapınaklar, Arthemis ile diğer diyanet kurallarına bağlı olanlar arasında çok sevgi ve saygı uyandırır. Tapınaklar, yöneticiler tarafından her zaman korunur ve tapınaklar artık uygun şekilde korunmuştur. Artemisten etkilenenlerin sayısı her geçen gün artıyor ve Artemis Tapınakları her geçen gün daha fazla insan tarafından ziyaret ediliyor.

Tapınakların mimarisi, çoğunlukla dairesel veya dikdörtgen seklindedir. Büyük bir odanın üzerinde, üç küçük kubbenin tepeleriyle desteklenir. Bu kubbelerin arkasında bir merdiven bulunur. Merdiven zemin seviyesine kadar inilir ve oradan bütün tapınaklara erişilir. Tapınakların içinde bir Actaeon heykeli ve onun etrafında Ephesus heykeli bulunur.

Tapınaklarda mezarlar, afişler ve saçma sandıklar da mevcuttur. Söylenene göre, Artemis Tapınaklarında kaçış yolu arayanların mezarı vardı. Tapınaklara tiksinti duyan kişilerin mezarı da burada bulunur.

Bu tapınaklar bugün her zaman ilgi çekicidir. Turistler, Artemis Tapınaklarının tarihini ve sit alanında yer alan diğer tarihi mekanları görmek için bu tapınakları ziyaret eder. Bu tapınaklar, insanların hayatlarını motiflemeye yardımcı olmak için eşsiz bir havadır.

Yorum yapın