Lezzetli Tumbet Tarifi

Lezzetli Tumbet tarifi, çok sevilen bir Arap yemeğidir. Tumbet, Midyat’ta bulunan Arap restoranlarında ve kahvaltıda en çok tercih edilen bir yemektir. Tumbet, bezelye ile pişirilmiş patates ile hazırlanır. Bu lezzetli yemek, Arap mutfağına oldukça hakimdir.

Tumbet’e yapmamız gereken ilk şey, patatesleri temizlemek ve orta boy küpler halinde doğramaktır. Patates doğra, 2-3 dakika haşlanmalıdır. Ardından, yağ ve tuz eklenmelidir. Son olarak, bezelye ve kurutulmuş siyah zeytin de eklenebilir.

Kap içerisine dört yemek kaşığı zeytinyağı konulur ve içine patatesler konur. Patatesler kenarlara doğru fırça yardımıyla yayılıp, tepesine de bezelye eklenir. Tutmanlar ile alt ve üst taraflarını kapatıp, hafif şekillendirilir. Orta ateşte mümkün olduğu kadar pişirilir.

Tumbet, lezzetli yeşil salata, taze soğan, zeytin , domates ve ekmek ile servis edilir. Bu yemek özellikle kahvaltıda çok tercih edilen bir yemektir. Tumbet, çeşitli sebzeler eklenerek de yapılabilmektedir. Lezzetini arttırmak için yoğurtlu soslar eklenebilir.

Tumbet hem görsellik hem de lezzet olarak çok popüler bir yemektir. Birbirinden lezzetli aromalar içeren özel malzemeler ile hazırlanır. Aynı zamanda sağlıklı ve kolayca hazırlanabilen bir yemek olan Tumbet, en sevilen araba yemeklerinden biridir.

Yorum yapın