Taze Sebzeli Tumbet

Taze Sebzeli Tumbet, antik Yunan mutfağından gelen ve güney İspanya’dan etkilenen bir çok tarif arasında en sevilen olanıdır. Bu lezzetli türk yemeği, mevsim sebzelerinden yapılmaktadır. Sebze karışımının içerisinde domates, patates, biber, soğan ve havuç bulunur. Bütün bu leziz sebzeler biraz tuz veya zeytin yağı ile pişirilir ve lahana yapraklarından yapılan sepetler içinde servis edilir.

Taze sebzeli tumbetin en önemli yanı, lezzeti ve sağlıklı olmasıdır. Besin değeri yüksek sebzeler sayesinde vücuda iyi gelen, doyurucu ve protein kaynağı oluşturan bu yemek, hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Tumbe, yöreye özgü lezzetini ve sağlık avantajını bir arada sunuyor.

Tumbetin, evde hazırlaması oldukça kolaydır. Domates, patates, biber, soğan ve havuç küp şeklinde doğranır ve yeteri miktarda zeytinyağı ile tencerede pişirilir. Lahana yapraklarından yapılan sepetler içerisine dökülen ve lezzet katmak için biraz tuz eklenerek servise hazır hale getirilir.

Tumbet, misafirler için çok ideal bir yemektir. Lezzetli olmasının yanı sıra, çok kolay bir yemek olduğu için, pratik ve leziz bir yemek olmaktan da çok uzak değildir. Ayrıca, bu yemeği vegan veya glutensiz olarak da hazırlamak mümkündür.

Yorum yapın