Tumbet Nasıl Yapılır?

Tumbet, temel olarak kuşkonmaz ve patates gibi sebzelerin haşlanması, bir taban oluşturmaktan ibaret olan bir Güney Avrupa yemeğidir. Orta Çağ’dan beri popüler olan Tumbet, pastırma, kaşar peyniri ve domates gibi diğer malzemeler ile tadına varılabilecek harika bir lezzet sunmaktadır. Yemek hazırlamak için gerekli olan her şeyden başlayarak, siz de evinizde basit bir Tumbet ortaya çıkarabilirsiniz.

Tumbetin başlıca malzemeleri temel olarak haşlanmış kuşkonmaz, haşlanmış patates, sızma zeytinyağı, soğan ve baharatların bir kombinasyonudur. İlk olarak, haşlanmış kuşkonmaz ve haşlanmış patatesler küçük parçalara kesilip, fırın tabağına yerleştirilir. Üzerlerine soğan ince dilimlenir ve sızma zeytinyağı, tuz ve karabiber eklenir. Sırasıyla, ince kıyılmış pastırma, rendelenmiş ya da ince dilimlenmiş kaşar peyniri ve domates konur. Son olarak, Tumbet kızartılacak birkaç dakika kadar fırında pişirilir.

Tumbet, ancak taze malzemelerin kullanarak yapıldığında lezzetlidir. Bu nedenle, mevsiminde alınan kuşkonmaz ve patatesler, bu yemeği bir anda en üst düzeye taşımanızı sağlar. Kaşar peyniri ve domatesin, ince kıyılmış pastırma ile kombinasyonuna da dikkat etmelisiniz.

Tumbet’in haşlanmış kuşkonmaz, haşlanmış patates, sızma zeytinyağı, soğan ve baharatların bir kombinasyonuyla hazırlanması kolaydır. Hafif ve leziz bir öğün için yeterli olan bu yemek, aynı zamanda oldukça besleyicidir. Servis edilecek olursa, yeşillikle birlikte çok rahatlıkla servis edilebilir. Genellikle Güney Avrupa yemeklerinde olduğu gibi, Tumbet de birçok el ele tutuşarak yenilmesinin önerildiğini hatırlatmak isteriz.

Yorum yapın