Tumbet Tarifleri

Tumbet, Akdeniz bölgesinin lezzetli bir yemeğidir. İçerdiği köfteli patates, havuç ve biberlerle ünlüdür. Zengin rengi, lezzeti ve zengin aroması sayesinde oldukça popülerdir. Tumbetin tarifini paylaşmak istiyoruz.

Bu lezzetli Akdeniz yemeğinin tarifine başlamadan önce size ilk olarak malzemeler ve miktarlarını sunuyoruz; 4 orta boy patates, 1 orta boy havuç, 1 orta boy biber, tereyağı, sarımsak, tuz ve maydanoz. Patatesleri soyup, ince kıyılmış şekilde doğrayın. Havuçları da soyup küp şeklinde küçük küpler şeklinde kesin. Biberi de doğrayın.

Bir tencereye 1-2 yemek kaşığı tereyağı ve bir diş sarımsak koyun. Kısık ateşte tereyağının eriyip sarımaktan sonra patatesleri, havuçları ve biberi tencereye ekleyin. Tuzunu ve maydanozu ekleyin. Karıştırdıktan sonra kapağını kapatmaya özen gösterin. Derin bir tavaya yağınızı erittikten sonra içine dövülmüş patatesleri, havuçları ve biberleri ekleyin. Kapağını kapatıp kısık-orta ateşte 20-25 dakika pişirin.

Tumbetiniz hazır. Servise hazır hale getirmek için üzerini çekirdeği haşlanmış fındıkla süsleyebilirsiniz. Şimdi Tadını Çıkar!

Yorum yapın